Temní muži | Jens Henrik Jensen | Recenze

- 12:40:00

Omega představuje druhý díl série Oxen od dánského autora Jense Henrika Jensena Temní muži. Stejně jako v předchozí knize Oběšení psi nás bude příběhem provázet hlavní hrdina Niels Oxen, nositel nejvyššího dánského vyznamenání a bývalí elitní voják, člověk, kterému ke spokojenému životu stačí málo a upřednostňuje klid a samotu nad veškerou celostátní chválou či movitostí. 
Dostala jsem se do podivné situace. Chci v této recenzi ostatním čtenářům představit Temné muže a dát jim tak k přemýšlení klady a zápory této knihy, bude pak jen na nich, jak s informacemi, které jim zde předám, naloží. Ovšem... oba příběhy mám čerstvě přečtené, dokonce jsem je četla okamžitě za sebou. Většinou si série prokládám jinými knihami nebo dlouho čekám, až vůbec další díl vyjde. Mám tedy spoustu času utřídit si myšlenky a příběhy mezi sebou porovnat. Tentokrát to bylo jinak a já koukám na svou recenzi na Oběšené psi a mám chuť jí sem překopírovat. Proč?

""Jaký z toho máte pocit?"
"Co mám říct? Surrealistické, naprosto bláznivé. Když si tady tak klidně sedím v autě v Nyborgu, vůbec mi nepřipadá, že jde o mě. Není to nic, co by se týkalo mě. A když se nad tím zamyslím, děsí mě to až k smrti. Jak to se mnou dopadne? Skončí to tak, že shniju ve vězení? Jsou důkazy dostatečně silné? V tuhle chvíli prostě nevím, Margrethe.""
(úryvek z knihy str. 260)

Osobně mám série v oblibě a čtu převážně takové, kde se vyskytují stejné hlavní postavy, mající svůj osobní příběh, který se všemi díly vleče s nimi, ale přitom je hlavní děj každé knihy odlišný, má jinou zápletku a trošku odlišné prostředí. To se v případě série Oxen říci nedá. Na rovinu si tedy troufám říct, že čtenáře, kterého neoslovila kniha Oběšení psi, nejspíš stejně neosloví Temní muži. Teď přichází na řadu odpověď na otázku výše...

Temní muži se drží historického podtextu Dánského dvora, jeho aktuální situaci, vládě severu, jihu a východu, jejich vůdců, politické moci s ukrytým tajemstvím, které není určené pro oči a uši nikoho tam "venku". Celý příběh postupně začíná a probíhá "shodně" jako v předchozím případě. Čtenáře samozřejmě čeká spousta stránek napětí, dobrodružství a policejních manévrů na té nejvyšší úrovni, ale stále v tom nevidím nic nového, co by se odlišilo od Oběšených psů. Můžu mít tento názor hlavně proto, že mi při čtení knihy Jens Henrik Jensen neustále opakoval, co se vlastně stalo v předchozí knize, proč se tato situace může vyřešit tímto způsobem, a proč má hlavní hrdina v kapse zrovna teď nůž... Působilo to na mě dojmem, že si sám autor není jistý, jak se při psaní dostal do onoho bodu a má nutkání čtenáři vysvětlovat každičký detail. Není pak proto vůbec těžké vydat se po stopách střípků, jenž nejsou neustále omílané, a dostat se ke klíči k otevření bran Dánského dvora dřív, než se to povede detektivům. Sérii Oxen lze začíst číst druhým dílem a vůbec nebudete mít pocit, že jste o něco přišli a budete se v příběhu ztrácet. Ani vášnivé napětí mezi Nielsem Oxenem a Margrethe Franckovou nezůstane nezopakováno. 

"Muž v pruhovaném pyžamu se široce usmíval a děkoval: "Děkuji, příteli. Netuším, kdo sakra jste a kde jste se tady tak najednou vzal, ale zachránil jste mě. Díky!""
(úryvek z knihy str. 10)

Nakonec mohu/musím/chci/láká mě to čtenáře opět odkázat na mou recenzi Oběšených psů a anotaci obou knih. Jens Henrik Jensen píše nápaditě, hraje si s historií, umí použít fakta a vytvořit z nich zajímavou zápletku, dokáže do knihy vtěsnat spoustu informací a vytvořit tajemný příběh. Bohužel, jak už to bývá, čtenáři vždy vše nesedne a nemůže se mu každá kniha líbit na sto procent.

Anita

Anotace:
Niels Oxen, bývalý příslušník dánské armády, nositel nejvyššího vyznamenání, žije a pracuje na Jutském poloostrově na rybí chovné stanici pod rumunskou identitou. V tomto odlehlém místě bojuje se svými vnitřními démony a žije v neustálé pohotovost - skrývá totiž tajemství, které ho drží při životě, ale může ho nakonec i zabít. Když je zavražděn kurátor na hradě a o případ se začne zajímat dánský ministr spravedlnosti, rozběhne se rychlý sled událostí. Niels má jen velmi málo přátel. Jednou z nich je jeho stará známá z dánských bezpečnostních a zpravodajských služeb Margrethe Franck, která ho hledala více  než rok. Když ho konečně vysleduje, jejich osud je zabezpečen. Najednou je Oxen terčem pátrání. Někteří mu chtějí pomoct. Jiní ho chtějí zabít. Kdo je přítel a kdo nepřítel? Ještě jednou se Franck a Oxen spojí své síly proti mocným a hledaný veterán má jen dvě možnosti: zvítězí nebo zahyne. The dark men je pokračování románu Hangdogs, prvního dílu trilogie o Nielsovi Oxenovi...
Název: Temní muži
Originální název: De morke maend
Autor: Jens Henrik Jensen
Nejnovější vydání: Omega - 2017 (ČR)
ISBN: 978-80-7390-332-9
Počet stránek: 476
Překlad: Magdalena Jírková
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Hodnocení na databázi knih: 80%

Velice děkuji Nakladatelství Omega ze poskytnutí recenzního výtisku. Pokud se chcete o knize dozvědět ještě více, nebo si jí rovnou pořídit, zavítejte na stránky Knihy Dobrovský

Nezapomeňte si přečíst nejprve první díl série Oxen Oběšení psi.

Další oblíbené články

0 komentářů

Jsem ráda, že jste si udělali čas na komentář. Děkuji.