Osm | Radka Třeštíková | Recenze

- 19:55:00

"Svět je prostě malý..."
Těmito slovy jsem téměř před rokem zakončila recenzi na Bábovky od Radky Třeštíkové a dnes, kdy jsem dočetla její další nejnovější knihu Osm, je mohu/musím/chci znovu použít. Opět totiž jasně vyjadřují smysl celého příběhu a je to ideální krátké slovní spojení pro jednoduché popsání celé knihy. Tímto bych tedy mohla celou recenzi ukončit a věnovat se další knize, ale jelikož chci sdílet svůj názor, tak recenze skončí až o pár řádku níž. 
Příjemné překvapení nebo absolutní propadák? Teď jsem se dotkla obou limit na škále čtenářovy spokojenosti, vždyť i průměrné knihy jsou skvělé a mají co do sebe. Nehledě na to, že pro každého je styl škatulkování někdy i výrazně odlišný. Kniha Osm (alespoň pro mě) patří jednoznačně pod příjemné překvapení. 

Třeštíková stejně v jako již zmíněných Bábovkách používá podobný styl psaní a téměř totožnou slovní zásobu. Vyprávění er-formou je v tomto případě trefa do černého, i když díky umu, podat vše čtenářovi věrohodně a naprosto živě, se mu může místy zdát, že knihu nevypráví nezúčastněný pozorovatel, ale každá postava sama za sebe. To se mi na knize velmi líbilo, protože v tomto příběhu je velmi důležité vžít se alespoň částečně do každé osoby a snažit se pochopit, proč je taková, jaká je a proč dělá to, co dělá.

Složení hlavních hrdinů budí dojem, že autorka nehledala daleko a pouze si prstem ukázala na pár kolemjdoucích lidí. Je tohle důvod, proč je kniha tak oblíbená a čtivá? Sama musím přiznat, že jsem v několika osobách (ne tedy ve všech, aby bylo jasno) našla někoho, koho alespoň trošku znám nebo spíš vím, o jeho existenci (jestli nevíte, co jsem tím chtěla říct, tak to po přečtení knihy určitě pochopíte a budete i souhlasit). Budu se opakovat, ale tenhle způsob volby vlastností a povahy hrdinů  knize jen přilepšil.

Osm se řadí i mimo jiné mezi detektivky (tím mimo jsou myšleny romány samozřejmě). Tohle je asi jediná výtka, kterou mám. Sice to, co knihu pod detektivky dostalo, je hlavním impulsem celého příběhu, ale jelikož se řeší "případ" jen na prvních a posledních stranách, tak si nemyslím, že by měla kniha ležet pod tímto označením. Policii tu máme samozřejmě také, ale víc se stihneme dozvědět z ložnicových scén než z průběhu vyšetřování (ehm, pokud si chcete knihu pořídit právě proto, že to má být detektivka a zajímá vás právě to, co jsem napsala, že kniha nemá, tak to nejspíš nedělejte, budete jen zklamaní)

A teď už zase jen to dobré. Na rozdíl od Bábovek (kolikrát to ještě budu přirovnávat?), se vyprávění točí i kolem chlapů a pozor, vidíme jim až do mozku. Není to tedy žádná jednostranná jízda, ale jsme svědky boje na obou válečných frontách. Další faktor pro příjemnější čtení je způsob, jakým je kniha napsaná resp. poskládaná. Třeštíková nás nejdřív nechá přečíst skoro konec, jsme trošku zmatení a čekáme, co se mezi písmenky objeví dál. Na řadu přichází začátek, který bude vystřídán prostředkem a následován koncem (na tom není nic moc divného), ale proč tedy kniha končí opět začátkem

Pokud nevíte, co máte od knihy čekat, nečekejte vůbec nic, nemalujete si představy o složitosti čtení, ani o tom, co by v knize asi tak mohlo být, jelikož (a za to moc děkuji) toho anotace moc neřekne. Nepátrejte do detailů, jinak si Osm nevychutnáte. Pokud jste pro příjemný román pro letní dny a ještě k tomu od českého autora tak tady máte jeden velký tip.
"Láska je jako voda, cestu si najde."
Anita

Anotace:
Příběh o několika láskách s jednou detektivní zápletkou. Začíná nečekaně skoro koncem a končí začátkem. Hlavní hrdinka Míša je následkem střelného poranění v bezvědomí. Kdo jí chtěl ublížit a proč, když ji všichni měli rádi? A co se stane, až se Míša probudí a ze svého života si bude pamatovat jen něco?
Název: Osm
Autor: Radka Třeštíková
Nejnovější vydání: Motto - 2017 (ČR)
ISBN: 978-80-267-0883-4
Počet stránek: 384
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Hodnocení na databázi knih: 74%
Hodnocení na ČBDB: 74%

Další oblíbené články

7 komentářů

 1. Kniha mě začíná docela zajímat.. Nedávno jsme ji díky jedné akci získala za super cenu v "e" verzi, tak si asi na ní taky udělám chvíli.. Ikdyž těch knih, do kterých bych se chtěla vrhnout je vícero (známe, že?) :-) Ale tak když už jí vlastním, bude to jen otázka "krátkého" času, než si ji ve čtečce zvolím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přeji hezké čtení. :)
   Já mám sice nějaké knihy, které si prostě musím přečíst, už doma, ale je jich tolik, že stejně budou muset ještě počkat. Tak hlavně, aby to nebyl i Tvůj případ. :D

   Vymazat
 2. Tak tohle je po dlouhé době skvělá recenze! Svěží, čtivá a především mi opravdu něcco dala :)
  Paráda :)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den. Knihu jsem už dočetla a vůbec nemám tušení kdo je vrahem ?

  OdpovědětVymazat
 4. Mám stejny problem. Muze mi nekdo na email napsat prosim, kdo je podle vas vrah a proc?

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že jste si udělali čas na komentář. Děkuji.